Strach to naturalna część dorastania, która pomaga dzieciom uczyć się ostrożności i bezpieczeństwa. Jednak czasami dzieci mogą doświadczać lęków, które są trudne do pokonania i które mogą wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. W przedszkolu, jako miejscu pełnym nowych wyzwań i doświadczeń, mamy wyjątkową okazję, aby wspierać dzieci w radzeniu sobie z obawami. Oto kilka sposobów na rozmowy i ćwiczenia, które mogą pomóc dzieciom pokonać strach.

1. Rozmowy na temat strachu

Pierwszym krokiem w pokonywaniu strachu jest otwarta rozmowa o uczuciach. Daj dziecku przestrzeń do wyrażenia swoich obaw, zadawaj otwarte pytania i aktywnie słuchaj. Pamiętaj, by potwierdzać uczucia dziecka, zamiast je bagatelizować. Możesz podzielić się własnymi doświadczeniami związanymi ze strachem, pokazując, że każdy czasem się boi, ale istnieją sposoby, aby sobie z tym radzić.

2. Nauka technik relaksacyjnych

Ćwiczenia oddechowe to prosty i skuteczny sposób na radzenie sobie z natychmiastowym lękiem. Naucz dzieci techniki głębokiego oddychania, np. “oddychanie brzuszkiem” czy wyobrażenie sobie, że dmuchają na zimną zupę, aby ją ochłodzić. Ćwiczenia te mogą pomóc w natychmiastowym zmniejszeniu poziomu stresu.

3. Tworzenie “Skrzyni odwagi”

Zachęć dzieci do stworzenia “Skrzyni odwagi” – pudełka, w którym mogą przechowywać przedmioty, które kojarzą się z bezpieczeństwem lub przynoszą pocieszenie. Mogą to być zdjęcia, zabawki, książki czy rysunki. “Skrzynia odwagi” może być pomocna w momentach, kiedy dziecko czuje się niepewne lub zestresowane.

4. Ćwiczenia roli i symulacje

Zabawa w role to skuteczny sposób na przepracowanie strachu. Przez odgrywanie różnych scenariuszy, dzieci mogą nauczyć się, jak reagować w sytuacjach, które wywołują lęk. Na przykład, możecie razem przećwiczyć, co robić, gdy dziecko zgubi się w sklepie, jak zareagować na burzę czy jak zachować się podczas pierwszego dnia w przedszkolu.

5. Książki i opowiadania

Czytanie książek i opowiadań, które poruszają tematykę strachu, ale także pokazują, jak bohaterowie radzą sobie z obawami, może być inspirującym doświadczeniem. Pozwala to dziecku zrozumieć, że jego uczucia są normalne i że strach można pokonać.

6. Wspólne tworzenie listy “Mogę to zrobić!”

Zachęć dzieci do tworzenia listy rzeczy, które sprawiają im trudność lub budzą strach, a następnie wspólnie ustalcie małe kroki, które pomogą te przeszkody pokonać. Świętujcie każde, nawet najmniejsze sukcesy, co wzmacnia wiarę w siebie i pokazuje, że można pokonywać własne lęki.

Radzenie sobie ze strachem to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i wsparcia. W przedszkolu, poprzez rozmowy, ćwiczenia relaksacyjne, zabawy w role i inne działania, możemy pomóc dzieciom zrozumieć i pokonać swoje obawy. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i może potrzebować indywidualnego podejścia. Ważne, aby dzieci wiedziały, że są bezpieczne, kochane i że zawsze mogą liczyć na wsparcie dorosłych w pokonywaniu ich lęków.


Zgromadzenie sióstr Misjonarek
Świętej Rodziny im. bł. Bolesławy Lament

Nasze wartości w pracy edukacyjnej dzieci i młodzieży, to dążenie do tego, aby wyrobić w naszych wychowankach charakter i silne zasady życiowe, oparte na miłości Boga i bliźniego. Aby rozbudzać w ich duszach poczucie obowiązku i pracy. Aby zapalać je do wytrwałej a bezinteresownej pracy dla społeczeństwa i kraju. Nasze placówki”

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *